НовиниПринтирай

Дванадесет медала бяха раздадени на Държавния шампионат по планинско бягане в Сапарева баня

Дванадесет медала бяха раздадени на Държавния шампионат по планинско бягане за мъже, жени, юноши и девойки старша възраст до 20 години, който се проведе вчера в Сапарева баня. Над 100 състезатели от най-добрите клубове в страната мериха сили в държавното първенство, на което домакин бе курортната община.

Призьорите бяха наградени от кмета на Сапарева баня Калин Гелев, от председателя на ОбС - Сапарева баня Иван Куйов и от зам.-кмета Славчо Коларски. Церемонията по награждаване се състоя пред Посетителския център на Паничище.

Кирил Николов от клуб "Браун Тим" - Велико Търново спечели националния шампионат при мъжете, а при жените убедителна бе Маринела Нинева от клуб "Локомотив" – Дряново. Николов имаше за конкуренти многократния шампион в бяганията на маратон и планински бягания Шабан Мустафа (клуб "Шампион" – Сунгурларе) и Димчо Мицов (клуб "Рилски атлет" – Самоков). Тримата бягаха заедно в началото на 12.7 км. дистанция, но постепенно Николов натрупа аванс и финишира за 1:10:57. По-малко на минута зад него бе Мустафа с 1:11:53, а бронзът остана за Мицов с време 1:13:02.

Маринела Нинева взе титлата с повече от 2 минути преднина по трасето от 7.4 км. и завърши за 45:46 пред ветеранката Милка Михайлова (клуб "Дунав" – Русе) с време 47:58 и Мая Недялкова (клуб "Младост - 2012", Благоевград), която постигна време 48:20.

Георги Гергов от клуб "Стратеш Атлетик" – Ловеч и Диляна Минкина, състезател на "Средногорски атлет" – Пирдоп, заслужиха златните медали при юношите и девойките. При юношите също имаше трима бегачи в челото, но Георги Гергов бе най-бърз в последната част и измина 7.4 км. за 42:00. Втори бе специалистът на триатлон Александър Сръндев ("Юниверсал" - София) с време 42:59, а трети - Иво Балабанов ("Джордан" – Благоевград), който пробяга трасето за 43:42.

Диляна Минкина води от начало до края на 3.5 км. при девойките и нямаше конкуренция с време от 25:29. Изненадващо на второто място финишира 16-годишната Мария Дерменджиева ("Атлет - 2004", град Поморие) с време 26:06. Трета, с бронзов медал, остана сапаревобанката Любомира Пехливанска, която постигна много добро време от 27:44.

Състезанието бе вариант изкачване, като стартът на мъжете бе даден от центъра на град Сапарева баня. На юношите и жените стартът бе даден от Посетителския център в Паничище, а на девойките - от Голямата беседка над града по пътя за Паничище.  Финалът на девойките бе на Посетителския център, а на всички други възрасти - на хижа „Седемте рилски езера“.

Трасетата на различните дистанции бяха тест за предстоящото Световно първенство по планинско бягане, което ще бъде на 11-ти септември в Сапарева баня. То ще бъде най-значимото атлетическо събитие за 2016-а година в България. На спортното мероприятие се очакват да се явят над 500 състезатели, представители на 50 страни от цял свят.